ATO GENÇ GİRİŞİMCİLERİ AVRUPA’YA TAŞIYOR


ATO GENÇ GİRİŞİMCİLERİ AVRUPA’YA TAŞIYOR

Ankara Ticaret Odası (ATO), Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Erasmus Genç Girişimciler programı kapsamında,  yeni girişimcilerini Avrupa’ya gönderirken, girişimci üyelerinin de Avrupalı girişimcilere ev sahipliği yapmasını sağlıyor.

2020 yılına yönelik stratejisini EU 2020 adıyla tanımlayan Avrupa Birliği, Küreselleşen Çağ için Sanayi Politikası başlığı altında KOBİ’lere yönelik politika yürütüyor. Kısaca COSME (İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Programı) adı altında bir dizi proje uygulamaya koyan Avrupa Birliği’nin projelerinden biri de “ERASMUS for Young Enterpreneurs-Genç Girişimciler için ERASMUS” programı.

Girişimciliği geliştirmek amacıyla yürütülen bu program uygulandığı ülkede belirlenen konsorsiyumlar tarafından yürütülüyor. Ankara Ticaret Odası programın Türkiye bölümünde yer alan dört aracı kurumdan biri olarak konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

 

Enterpreneurs Mobility (Girişimcilerin Hareketliliği) teknik adı verilen programda aracı kurum görevi üstlenen ATO, son üç yıl içinde kurulan işletmelerine çağrı yaparak, isterlerse programa dahil olarak Avrupa Birliği ülkelerine gidip iş ilişkileri kurabileceklerini, isterlerse de Avrupa Birliği ülkelerinden girişimci şirketlere ev sahipliği yaparak bilgi ve tecrübe paylaşımı yapabileceklerini duyurdu.

 

-GİRİŞİMCİ ŞİRKETE AYLIK 560-1100 AVRO ARASI HİBE-

 

ATO’nun çağrısına uyarak yurtdışına gitmek isteyen girişimciye gidilen ülkenin şartlarına göre 560 ila 1100 Avro arasında hibe ödenecek.  Proje kapsamında gerçekleştirilecek karşılıklı girişimci değişimleriyle girişimciliğin geliştirilmesi, pazarın çeşitlendirilmesi, inovasyon avantajlarından yararlanılması, yeni iş imkanları oluşturulması amaçlanıyor.

 

-İSTEYEN AVRUPA YOLCUSU İSTEYEN EV SAHİBİ-

 

Girişimcilerin son üç yıl içinde işletme kurması veya sağlam bir iş planı ile yeni iş kurma planı olması ve yabancı dil biliyor olması ATO aracılığıyla programa dahil olması için yeterli kabul ediliyor.  AB ülkelerinden gelecek girişimcilere ev sahipliği yapmak için de bir KOBİ’nin sahibi ve yöneticisi olmak, en az üç yıl boyunca bir şirket yönetmek ve yabancı dil biliyor olmak zorunlu tutuluyor.

 

-GİRİŞİMCİLİĞİ GELİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ-

 

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için girişimciliği geliştirmek zorunda olduğuna dikkat çekerek, “Geleceğimiz için girişimciliği ve girişimcilerimizin ufuklarını geliştirmek zorundayız” dedi.Bezci, ülke ekonomilerinin girişimcilerin omuzlarında gelişeceğini kaydetti.

 

-AYLIK HİBE TUTARLARI-

 

ATO’nun çağrısına uyarak, girişimci değişim programından yararlanmak isteyen girişimcilere gidecekleri ülkelere göre verilecek hibe tutarları şöyle:

 

ÜLKE HİBE (AVRO) ÜLKE HİBE (AVRO)
ARNAVUTLUK 530 LETONYA 610
AVUSTURYA 900 LİTVANYA 560
BELÇİKA 830 LİHTİNŞTAYN 1100
BULGARİSTAN 560 LÜKSEMBURG 830
ÇEK CUMHURİYETİ 610 MACARİSTAN 670
HIRVATİSTAN 720 MALTA 720
KIBRIS RUM KESİMİ 780 KARADAĞ 560
DANİMARKA 1100 HOLLANDA 830
ALMANYA 830 NORVEÇ 1100
ESTONYA 670 POLONYA 610
FRANSA 900 PORTEKİZ 780
FİNLANDİYA 950 ROMANYA 560
MAKEDONYA 560 SIRBİSTAN 560
YUNANİSTAN 780 SLOVENYA 720
İZLANDA 900 SLOVAKYA 610
İRLANDA 1000 İSPANYA 830
İSRAİL 950 İSVEÇ 950
İTALYA 900 TÜRKİYE 750
İNGİLTERE 1100

 

Reklamlar

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. serdar dedi ki:

    iyi günler ben yurt disinda avusturyada yasiyorum.akici bir sekilde almancayi ve türkceyi konusup,yazip ve anliyorum.girişim konusunda eğitim alip bu konuda verilen cesitli haklardan yararlanmak istiyorum.bu konuda bir desteğiniz varmi?

    Beğen

Yorumlarınız veya Sorularınız (en kısa zamanda cevaplanacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s