Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Başladı


Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Başladısgk_logo_70

İş kazaları  sonucu sigortalı, çalışma gücünün %10 un dan fazlasını kaybetmişse konu incelenmek üzere SGK denetim elamanına intikal etmekte ve konunun iş kazası olup olmadığı, iş kazası ise kazanın oluşumunda kusurun kimlere ait olduğu tespit edilmektedir. İş kazası dolayısıyla SGK tarafından yapılan harcamalar, kusur nispetinde işveren ve üçüncü kişilere rücu edilmektedir.

İşveren ve üçüncü kişilere, kusurları oranında yüklü ödemelerin çıkarıldığı iş kazalarında, denetim elamanları kusur belirlerken ilk olarak sigortalının yaptığı iş dolayısıyla eğitim alıp almadığına bakmaktadırlar. Sigortalı eğitim almamışsa ve kazanın olması bilgi eksikliğinden kaynaklanmışsa, işverenler kazanın oluşunda kusurlu bulunmaktadır.

Çalışma Bakanlığı bir adım daha atarak bazı tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanlara Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu getirdi ve bu uygulamayı tebliğle yayımladı. Tebliğin ekinde de mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen kırka yakın sektör ismi yer aldı.

Söz konusu tebliğle, 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanların mesleki yeterlilik belgelerinin olduğu kabul edilerek ayriyeten başka bir belge aranmayacağı hükmü de getirilmiştir.

 

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ OLMAYANLARIN ÇALIŞTIRILMASI;

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Meslekî Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve tebliğ ekindeki listede belirtilen mesleklerde, Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişilerin söz konusu tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra çalıştırılamayacakları hüküm atına alınmıştır.

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların mesleki yeterlilik belgelerinin olup olmadığının denetimi Çalışma Bakanlığı  İş Müfettişlerince yapılacaktır. Yeterlilik belgesi olmayan sigortalıları çalıştıran işveren veya işveren vekillerine Çalışma ve İş Kurumu il müdürü tarafından her bir çalışan için beş yüz Türk lirası idari para cezası verilecektir.

Burada dikkat edilmesi gereken iki durum ortaya çıkmaktadır. Birincisi tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden tebliğ ekindeki işlerde çalışan kişiler, 25.05.2016 tarihinden sonra söz konusu işlerde çalışamayacaklardır. Çalışanların mağdur olmaması için bu tarihten önce mutlaka mesleki yeterlilik belgelerini almaları gerekmektedir. İkincisi mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişileri çalıştıran işverenlerin çalıştırdıkları her kişi için Beş Yüz  Türk Lirası para cezası ödemekle karşı karşıya kalacak olmalarıdır.

Yorumlarınız veya Sorularınız (en kısa zamanda cevaplanacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s