İş Planı  d…


İş Planı  desteklenen girişimci işletmesini KOSGEB Veri Tabanına kayıt eder ve KOSGEB ile sözleşme(taahhütname) imzalanmasıyla destek süreci başlar  ve destek 12-24 ay  boyunca devam eder.

KOSGEB Kurulu tarafından uygun bulunan mal ve hizmet alımına ilişkin ödemeler önce girişimci tarafından yapılır. Bu ödemelere ilişkin faturalar ve   malı satana  para ödendiğine dair   banka  dekontları  KOSGEB’e sunulur KOSGEB Birimi, söz konusu belgeleri inceledikten sonra destek ödemesini ya girişimciye  yada    tedarikçimin banka hesabına yapar.( örneğin Size  destek oranı %70 ise  ve  almış olduğunuz  mal 10.000 tl ise   KOSGEB 2 şekilde ödeme  yapar.1. Durum  girişimci 10.000+ kdvyi malı satanın hesabına  yatırır bu durumda KOSGEB  girişimciye 10.000’in  %70 ini verir. 2. Durum 10.000 Tlnin %30 unu yani 3000+ KDV malı satanın  hesabına yatırırsanız  KOSGEB %70’i yani 7.000 TLyi  malı  satanın hesabına  yatırır.

Ödemenin hızlı yapılması için ödemelere ilişkin belgelerin rutin olarak KOSGEB’e iletilmesi önem taşımaktadır.

KOSGEB  Girişimcilik Destek Programı  dahilinde  aşağıda  bahsi geçen harcamalarınızı  detekler

İŞLETME KURULUŞU İÇİN

(1) Geri ödemesiz olan bu desteğin üst limiti;

Aşağıda belirtilen işletme kuruluş giderleri (ücretler, hizmet bedelleri, harçlar vb.)

o İşletme kuruluş aşaması noter masrafları (iş ana sözleşmesinin hazırlanması ve onaylanması, işletme müdürü imza sirküleri/imza beyanı, defterlerin tasdik ettirilmesi),

o İşletmenin ticaret/esnaf sicil kaydının yapılması,

o İşletmenin sicil gazetesinde ilanı,

o Fatura, irsaliye ve gider pusulası belgelerinin basımı ve tasdiki,

o İlgili odalara kayıt yaptırılması,

o İşyeri açma ve çalışma izin ve ruhsatlarının alınması,

o Yazar kasa alımı

 

için 3.000 (üç bin) TL,

 

Danışmanlık Hizmeti Sonuç Raporu ile belgelendirilmesi kaydı ile, İşletme kurulmadan önce, girişimcinin iş kurmaya yönelik olarak aldığı teknik, hukuki, mali, iş planı, etüt, fizibilite çalışması için danışmanlık giderleri için 2.000 (iki bin) TL olmak üzere toplam 5.000 (beş bin) TL’dir.

Kuruluş harcamaları içinüst limit 5.000 TL olup; işletme kuruluş giderleri için üst limit 3.000 TL, kuruluş sürecinde alınacak danışmanlık hizmetleri için üst limit ise 2.000 TL’dir.

 

KURULUŞ DÖNEİ MAKİNE, TEÇHİZAT VE OFİS DONANIM DESTEĞİ İÇİN;

(1) Desteğin başlangıç tarihinden itibaren 12 (on iki) ay içinde satın alınacak makine, teçhizat ve ofis donanımları (demirbaş )için geri ödemesiz olarak verilen bu desteğin üst limiti 10.000 (on bin) TL’dir.

(2) Destek ödemesi yapılmadan önce, işletmeden sorumlu KOSGEB personel işletmeyi ziyaret ederek Yeni Girişimci Desteği Tespit Tutanağını düzenler.

(3) Destek kapsamında satın alınacak makine-teçhizat yeni veya ilk kullanıcıya satış tarihi itibariyle en fazla 3 (üç) yaşında olabilir.

 

Makine, teçhizat ve ofis donanım harcamaları için üst limiti 10.000 TL’dir. Desteklenecek makine-teçhizat yeni veya en fazla 3 yaşında olabilir.

 

 

İŞLETME GİDERLERİ İÇİN;

(1) Desteğin başlangıç tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) ay içinde gerçekleşen işletme giderlerine yönelik geri ödemesiz olarak verilen desteğin üst limiti her ay için 1.000 (bin) TL olmak üzere toplam 12.000 (on iki bin) TL’dir.

(2) Aşağıda belirtilenler işletme gideri olarak sayılır:

 • Personel net ücretleri (asgari geçim indirimi net ücrete dahil edilmez),
 • Elektrik, su, ısıtma, telekomünikasyon, işyerinde ürün/hizmet üretim amaçlı kullanılan makinelere ait yakıt giderleri.

 

(3)İşletme sahipleri, ortakları ile bunların eşi, annesi, babası veya çocuğuna ödenen ücretler personel giderleri desteği kapsamında değildir.

 • Elektrik ,su telefon  abonmanlıkları girişimci adına olmalıdır.!!
 • İşletme giderleri için üst limiti her ay için1.000 TL olmak üzere, toplam 12.000 TL’dir.(2 yıl içinde12.000 TL işletme   giderleri için verilir.)

 

SABİT YATIRIM DESTEĞİ(70 BİN SIFIR  FAİZLİ KREDİ)

(1) Desteğin başlangıç tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) ay içinde satın alınacak, makine ve teçhizat için teminat karşılığı geri ödemeli olarak verilen bu desteğin üst limiti 70.000 (yetmiş bin) TL’dir.

(2) Destek ödemesi yapılmadan önce, işletmeden sorumlu KOSGEB personeli işletmeyi ziyaret ederek ekte yer alan Yeni Girişimci Desteği Tespit Tutanağını düzenler.

(3) Destek kapsamında satın alınacak makine-teçhizat yeni veya ilk kullanıcıya satış tarihi itibariyle en fazla 3 (üç) yaşında olabilir. 

 

 

KOSGEB’ten  ödeme alabilmeniz için

Aşağıdaki evrakların hazırlanması ve KOSGEB’e sunulması gerekmektedir.

 

 • Yeni Girişimci Desteği Destek Ödeme Talep Formu (örneğini http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/Destekler.aspx?ref=8 linkinde bulabilirsiniz.
 • İşletme adına kesilmiş makine, teçhizat ve donanıma ilişkin faturalar
 • Fatura tutarının ödendiğini gösterir banka dekontu
 • Yeni Girişimci Desteği Tespit Tutanağı (Hizmet Merkezi tarafından hazırlanır)
 • Makine-teçhizatın ikinci el olması halinde yaşını gösterir belge
 • İşletmenin SGK Borcu Yoktur Yazısı
 • Mahsup Dilekçesi (SGK ve/veya  Vergi Borcu bulunması halinde)SSK  VEYA   BAĞKUR BORCUNUZ VARSA SİZE  YAPILACAK ÖDEME  BU BORÇ MAHSUP EDİLİR –KESİLİR-

 

KOSGEB’in diğer  hibe, kredi ve  desteklerini işletmenin ilk 6 ayı geçip işletmenin tahmini ciro veya  İşletme ilk 1 yılı tamamlanıp  işletmenin  yıllık  kesin bilançosu oluştuktan sonra  alabilirisiniz. Burada İşletme sahibinin dikkat etmesi gereken püf nokta işletmenin iyi bir cirosunun ve en az bir sigortalı çalışan personelinin olmasıdır. Bahsi geçen  bu şartlar  sağlanırsa gerek KOSGEB gerekse diğer ulusal hibe  ve fonlardan yararlana bilir.

Reklamlar

Yorumlarınız veya Sorularınız (en kısa zamanda cevaplanacaktır)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s